Girişimci Biri Olabilmek İçin Hedefler

Çoğumuz yaşamımızla ilgili bir sürü kararlar alır zamanla almış olduğumız kararları uygulamayız. Örneğin bir spor salonuna yazılır ilk önceleri tertipli spor yapmayı hedefler daha sonrasında ise vazgeçer eski rutinimize döneriz. Bir sürü yeni hobi edinmeyi düşünür bunları asla hayata geçirmeyiz.

Girişimciler için ise bu kararlar; tutum etmek, yeni beceriler öğrenmek , gelen fırsatları değerlendirebilmek olarak düşünülebilir.

çoğumuz hedefler belirleriz , hedeflerimize ulaşmak için en önemli prensip kararlı olmaktır. Yaşam seçiminızı, alışkanlıklarınızı değiştirmeniz hedefinize ulaşmadaki önemli bir basamaktır.

2017 yılında hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak adımları sizler için bir araya topladık.

1. Bir sıralama yapın.
Hedeflerinize ulaşmak için ilk adım hedeflerinizin ne işe yaradığını belirlemektir. Zamanlayıcınızı 3 dakikaya kurun ve bu süre içinde hedeflerinizi bir kağıda yazın. Hedeflerin sıkıntılığu sizi korkutmasın. Tüm hedefinizi yazdıktan sonrasında , kağıdı yeniden okuyun ve hedeflerinizi gerçekleştirebilmeniz için yaşam tarzınızda iyi mi değişimler yapmanız gerektiği ile ilgili beyin fırtınası yapın. Tamamıı yaptıktan sonrasında listenizi çekmecenize saklamayın , her gün görebileceğiniz bir yere koyun ve düzenli olarak okuyun.

2. Temiz bir çalışma alanı oluşturun;
kargaşalık sizi bir tek fizyolojik olarak rahatsız etmekle kalmaz. Meydana getirilen bilimsel araştırmalara göre masanızın dağınıklığı, çalışma ortamınızda ki kaos sizi zihinsel olarak da etkilemektedir. Çalışma alanınız veya masanızda ki nesneler alt bilinç için önemlidir. Masanıza size hedeflerinizi hatırlatacak nesneler koymanız işinize yarayacaktır.

3. Dikkatinizi dağıtacak tüm uyaranları azaltın;
Masanızın tertipli olmasının yanı sıra dikkatinizi dağıtabilecek toplumsal medya bildirimleri, kişisel telefon görüşmeleri ve randevularınızı minimuma indirin yada tamamen kapatın. Kendiniz için bir zaman çizelgesi belirleyin ve bu plana uygun hareket edin.

4. Erken kalkın.
Günümüzde bir çok başarılı girişimci amaçlarına ulaşmadaki en büyük adımın erken kalkmak olduğunu düşünüyor. Çoğu insandan daha erken kalkmak uyaranları aza indirmenin ve daha çok iş yapabilmenin en iyi yolu. Vücudumuz uyku düzeni ile ilgili programlanmıştır bu durumu değiştirebilmek için sabırlı olmak ve hazırlık yapmak önemlidir.

5. Hafta sonlarınızı daha verimli hale getirin;
Hafta sonları tüm hafta içinin yorgunluğunu atabilmek , dinlenmek bir nevi gelecek hafta için kendinizi şarj etmek için önemlidir; sadece gelecek hafta için hedeflerinize ulaşmak adına kendinizi hazırlamanız akıllıca olacaktır. Pazar günü hafta içi planlarınızı yapmak, yapılacakları organize etmek stresinizi en aza indirecek haftaya sağlam bir başlangıç yapmanıza yardımcı olacaktır.

6. Asla ertelemeyin;
bugüne kadar yarım bıraktığınız, daha sonrasında yapmak için bir kenarda beklettiğiniz , ertelediğiniz tüm işlerinizi belirli bir düzene koyup tamamlamaya başlayın.

7. Size yardımcı olacak kişileri bulun.
Hedeflerinize yetişebilmek için sizi motive edecek, bilgilerini paylaşacak, farklı fikirler ortaya atacak kişilerin yanınızda olması önemlidir. Güvendiğiniz , informasyon ve birikimine inandığınız dostlarınızla iletişimde olun , işlerinde başarı elde etmiş , hedeflerine ulaşmış insanlarla mesajşime geçerek hedeflerinizi gerçekleştirmek mevzusunda size yardımcı olacaktır.

8. Görevinüzü belirleyin;
Hedeflerinize doğru ilerlerken yaşam seçiminızı ve tavrınızı da değiştireceksiniz. Yeni ve gelişen halinizin iyi mi olması gerektiği ile ilgili düşünün. Mütevazi ama aynı zamanda öz itimat sahibi bir duruşunuzun olması zorluklarla başa çıkabilmenizde size faydalı olacaktır. Kendinizi hedefleriniz ile ilgili geliştirmeli ve yenilemelisiniz.

9. Periyodik ilerleme kontrolü yapın.
Hedeflerinize yetişebilmek için bir çok adım attınız. Yeni alışkanlıklar kazanmak , eski alışkanlıklarınızdan vazgeçmek benzer biçimde ancak yalnız bunları yapmak yeterli olmayacaktır. Doğru yolda olup olmadığınıza dair kendinizi sürekli olarak değerlendirmelisiniz. Büyük hedefinize ulaşabilmeniz için belirlediğiniz daha ufak hedeflerinizi gözden geçirin başardığınız hedefleri görmeniz sizi motive edecektir. Kontrolleriniz esnasında planlarınızda aksayan taraflar varsa bunları far eder ve iyileştirme konusunda değişimler yapabilirsiniz.

10. Kendinizi Ödüllendirin;
ulaşmış olduğunız her başarı sonrası sizi mutlu edecek, motivasyonunuzu arttıracak şeyler yapın. Uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlarınızla vakit geçirmek, güzel bir mekanda yiyecek yiyecek, dinlenmek için spa ya gitmek benzer biçimde etkinlikler yapabilirsiniz. Seçeceğiniz aktivitenin sizi daha sıkı çalışmanız için motive edecek kadar cazip olduğundan kararlı olun ve uzun solukta sizi zorlamayacak şeyler yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!