Kosgeb Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Kendi işini kurmak isteyen, tecim hayatına atılmak isteyen, yeni bir iş, yeni bir gelir kapısı sağlamak isteyen kişilerin, bu planlarını hayata geçirmek için sadece istemeleri yeterli değildir. Elbette herhangi bir işte başarılı olabilmek için öncelikle düşünmek, istemek, planlamak ve adım atmak gerekir. Ancak işin bir de maddi boyutu vardır.

Eğer yeterli oranda sermayeniz yoksa bu planlar hayalden öteye geçemez. İşte bu aşamada, yeni girişimcilerin öncelikle kendine daha sonrasında da ülke ekonomisine fayda sağlaması açısından devlet tarafınca verilmiş destek kredileri devreye girmektedir. Girişimcilerin yaptığı projeler için devletin yaptığı yardıma hibe denmektedir.

KOSGEB Nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan ama halk arasında kısaltması ile doğrusu KOSGEB olarak bilinen kurumdur. Eski ismiyle Türkiye Cumhuriyeti Bilim, sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yeni ismiyle Bilim, sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak görevini yerine getirmektedir. 1990 senesinde kuruluşu tamamlanmıştır.

Ülkemizde sosyal ihtiyaçların ve ekonominin karşılanabilmesi adına orta ve minik ölçekli işletmelerin tesiri ve sanayideki oranını çoğaltmak amacıyla kurulmuştur. KOSGEB ek olarak bu işletmelerin rekabet güçlerini ve seviyelerini artırma amacına da hizmet etmektedir. Bir diğer hizmeti ise; KOBİ’lerin rekabet düzeyini artırmak ve ihracat, kurumsallaşma ve Ar-Ge gibi mevzularda kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

Belirtilen tüm bu hedefler için KOSGEB girişimciliğin yaygınlaşması ve başarı elde edecek işletmelerin kurulmasını sağlamak için tüm girişimcilerle ve adaylara farklı destekler sağlamaktadır. Çünkü girişimcilik arttıkça istihdam problemleri ve ekonomik kalkınmadaki sorunlara çözümler sağlayacaktır. KOSGEB hibelerinden ve uygun faiz oranları gibi banka desteklerinden faydalanabilmek adına kayıtlı bir işletme olmanız gerekmektedir. Henüz işletme yokken desteklerin birçoğu verilmemektedir.

KOSGEB Ne İşe Yarar?

Temel hedefi yeni işletmelerin açılmasına teşvik etmek ve girişimciyi eğitimsel ve mali anlamda desteklemektir. Bu şekilde ekonomiye dolaylı olarak katkı sağlamak için vardır. KOSGEB’in verdiği destek sunar içinde; KOBİ proje destek programı, kredi faiz desteği, ortaklaşa iş güç birliği destek programı, Ar-ge, genel destek programı, tematik proje destek programı, laboratuvar hizmetleri, gelişen işletmeler piyasası KOBİ destek programı yer verilmiştir. KOSGEB hemen hemen her ne kadar son aşama gelişmemiş olsa da ülke ekonomisine katkısı göz ardı edilemez. Üstelik gelişimine de hala devam etmektedir.

KOSGEB’e nasıl Başvurulur?

Kurumun vereceği desteklerden faydalanmak için uygulamanız gereken çok sıradan birkaç adım bulunmaktadır. Bunlar;

kuruluş Veri Tabanına Kayıt: Kuruma ilişik web sitesine girerek Kayıt İşlemleri bölümünden kaydınızı tamamlamalısınız.
KOBİ Beyannamesi: İşletmenin KOBİ durumunda olup olmadığının belirlenebilmesi için bu beyannamenin doldurulması gerekir.
Bildirge kontrolü: Doldurulan beyanname, KOSGEB kurumuna ait uzmanlarca kontrol edilir ve netice ile ilgili olarak size geri dönüş yapılır.
Desteklere Başvurmak: Aklınızdaki planlara uygun desteklere KOSGEB uzmanları ile bir görüşme yaparak başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!